Gul Mevsimi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Gul Mevsimi

Mesaj tarafından momobjk Bir Paz 19 Nis. 2009, 17:13

GÜL MEVSİMİ

Bahanedir bu günler…
Maksat bir şeyleri hatırlamak, daha doğrusu unutmamak, adeta şarj etmektir kendimizi bir kez daha. Yaşamımızda Efendimiz (sav)’e biraz daha benzemek için O’nun örnek şahsiyetini daha iyi tanıyabilmek için bir imkândır bu günler.
Kutlu Doğum Ayı olarak kutlanan nisan ayının içindeyiz şu günlerde. Bu ayda herkes Hz. Peygamber (sav)’e diğer aylardan daha fazla salâvat getirmek için yarışıyor adeta. On binlerce, yüz binlerce, milyonlarca salâvat gönderiliyor En Sevgiliye. Bu ayda tüm Müslümanlar O’nun dünyaya teşriflerini anarken aynı zamanda güzel ahlakını, sünnetlerini daha iyi anlamaya çalışmaktadırlar. Herkesin niyeti O’nu daha iyi anlayıp O’na gerek davranış bakımından gerekse mânen daha fazla benzemeye çalışmaktır.
Hayat yolumuzda bize rehberlik yapan Efendimiz (sav)’i örnek alırken de taklit ederek değil tanıyarak, hayatını öğrenerek ve söylediği şeylerin özünü alarak hayatımıza dâhil etmeliyiz. Onun tüm insanlığa sunduğu örnek şahsiyet profilini tam olarak anlayabilmek için bu şarttır. Zaten biz ümmetine düşen görev de O’nu en iyi şekilde tanımak, O’nu sevmek, itaat etmek ve tebliğ hususunda üzerimize düşen görevi yerine getirmektir.


Peygamberimiz (sav) hayatının tüm anlarında peygamberlikle henüz şereflendirilmediği zamanlarda bile tüm insanlığa örnek olacak davranışlar sergilemiş, emin sıfatını almış ve kendisine karşı yapılan onca zulüm ve saygısızlık karşısında bile olağanüstü bir sabır sergilemiştir. Efendimiz (sav)’in şöyle bir arzı şereflendirdiği günlere gidecek olursak cahiliye devri gibi karışık bir zamanda dünyaya gelip büyümesi, peygamber olması ve yaşadığı dönemi asr-ı saadete çevirmesi şimdiki devirde olanlar ile mukayese edilebilir. Şu an ise Efendimiz(sav)’in her yıl manen, bizim dünyamıza doğması, bu sayede bizim de kendimizi formatlamamıza imkân sağlayacaktır.

Hz. Peygamber(sav)’in her zamankinden daha fazla anıldığı bu günlerde salâvat getirene Efendimiz’in de mukabelede bulunduğunu ve duaların kabulüne vesile olduğunu göz önünde bulundurarak O’na daha fazla salâvat getirip şefaatine nail olmaya çalışmak bizler için çok iyi olacaktır. Tıpkı O’nu söyle andığımız gibi:
Elfu Elfi Salatin ve Elfu Elfi Selamin Aleyke, ya Resulallah. Binler Salât binler selâm Senin üzerine olsun Ya Rasulallah!

--alıntı--

momobjk
momobjk
LEVEL 2

Erkek
Yaş : 29
Şuku : 6
Mesajlar : 70
Konum : Fransa
Entry Puanı : 3769
Kayıt Tarihi : 18/04/09

Uyarı yok

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz