BLUE TRANCE FM
HOŞGELDİN
Ops Bir Dakika!

Siz yenisiniz galiba buralarda yanılıyormuyum, yeniler sitemizin tüm özelliklerinden yararlana bilmek için aşağıdaki kayıt butonundan ücretsiz üye oluyorlar, sizde kayıt olarak bize katılmak istemezmisiniz ?

WebMaster Kimdir? Web Designer Kimdir? Web Coder Kimdir?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

WebMaster Kimdir? Web Designer Kimdir? Web Coder Kimdir?

Mesaj tarafından DXG Bir Cuma 20 Ocak 2017, 20:48

Webmaster web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster, kendi bilgi ve yeteneğini kullanarak bir ürün ortaya çıkartabilir. Diğer taraftan yazılım, grafik, animasyon, sunucu taraflı işlemler vb görevlerde uzman olan kişilerin oluşturduğu ekipte koordinasyon sağlama görevi alabilirler.
Webmaster’ların çalışma biçimleri farklı koşullara göre değişmektedir. Bir firmada tam zamanlı bir çalışan olarak, bir projede proje bazlı bir görev alarak veya dışarıdan freelance iş alarak çalışmaktadırlar.Maddi kazanç için değil hayır için bu işi yapanlar kendilerine Webservant derler. Webmasterlar, bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler.

WebMaster kelime anlamı olarak web uzmanı anlamına gelmekte fakat günümüzde hazır sistemlerle uğraşan hazır templateler ile uğraşan arkadaşlarımızda kendini webmaster olarak tanımlamakta. WebMaster olmak o kadar basit olmasa gerek. Aslında şuda WebMaster kelime anlamı olarak ne kadar web uzmanı anlamına gelse de web yöneticisi anlamınada gelmekte gördüğüm kadarıyla.
Web Designer kelime anlamı olarak Web Tasarımcısı anlamına gelmektedir. Web Tasarımı ve Tasarıma yönelik kodlamayı bilen kişidir. Bunlar html,css gibi tasarım kodlarıdır. Web Designer nasıl olmalıdır derseniz; Photoshop, Flash, Html, Css alanlarında bilgi sahibi olması gereklidir derim Ben.
Web Coder kelime anlamı olarak Web Programcısı anlamına gelmektedir. Bir web sitesini yayına sokabilecek kodlamaları ve icerik yönetimini sağlayabilecek kodlamaları bilen kişidir. Yani Server Taraflı kodlamada yapabilmelidir. Php ve Asp.net gibi.. Bunun yanı sıra html, css, js hakkındada bilgisi olmalıdır. Tabi ek olarak ajax, xml dillerde var.

Aslında Web iki kısımdan oluşur tasarım ve kodlama bu kısımları günümüzde tek kişi yapabilmekte gibi gözüksede aslında profesyonel anlamda ikisini yürütmek oldukça zordur yani üstün yetenek gerektir ki hem profesyonel kodlama yapacaksın hemde profesyonel tasarım cıkaracaksın. Buradaki kodlamadan kastım ise html, css gibi tasarıma yönelik kodlamalar değil. Server taraflı kodlamalar yani php, asp ve asp.net gibi. Aslında ne demek istediğimi bir temsil ile anlatayım; Öğrenim hayatında 3 bölüm vardır. Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık diye bölümlere ayrılmıştır. Şimdi eşit ağırlıkta okuyan ve yapısı buna yönelik olan bir kişi ne sözelci kadar sözele hakim olabilir ne de sayısalcı kadar sayısala hakim olabilir. Şu bilinirki bir insanda hem ezber yeteneğinin üst düzey hemde matematiksel yeteneğin üst düzeyde görüldüğü nadirdir. Tabiki yok değildir. İstisnaları konudan hariç tutuyorum. Şimdi bu temsilden yola cıkarak günümüzde hem tasarımı hem kodlamayı kendisi yapmaya calısan arkadaşlarımız var. Bu cok var etrafımda. Ama onlarda gördüğüm şu yaptığı tasarımlarda üst düzeye cıkamıyorlar bazı standartları aşamıyorlar yaptıkları tasarımlar hep birbirine benziyor, kendi sınırlarını aşamıyorlar. Aynı şekilde kodlamadada sınırları aşamıyorlar. Ama normal basit siteler cıkıyor sonuçta karşımıza. Şimdi bu arkadaşlar kendisini tasarıma vermiş bir tasarımcıdan daha iyi tasarım yapamadıkları gibi, kendini kodlama tarafına vermiş coder danda iyi kodlama yapamıyorlar devamlı orta cizgide gidiyorlar. Ben bunu kendimdede yaşadım. Bende ikisini kendim yaparım düşüncesindeydim. Bu durumu sonradan farkettim ve kendimdede gördüm. Ne zaman tasarıma yönelik calısmalarda bulunduysam ortaya bişeyler cıkarmısımdır ama geri dönüp kodlama yaptıgım zaman düşünce gücümün zayıfladığını görmüşümdür. Peki bu durum nasıl olmalıdır. İki türlü olabilir; web tasarımcısı olur tasarım ve tasarım kodlamalarını yapar. Web Coder Server taraflı kodlamaları yapar yada bir grafiker olur istenen şeyi cizer coderda keser biçer ve kodlar. Sonuç olarak en iyi iş bir web designer ile web coderın birleşiminden cıkar. Grafiker ve Web Coderlada iş yürüsede Grafiker Web Designer kadar işe hakim olamayabilir.Çünkü; Web Designer kendini tamamen web tasarımına vermiştir.

DXG
Founder Ceo
Founder Ceo

Erkek
Şuku : 2
Entry Puanı : 7621

100%

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics