Kurtlar Vadisi Filistin Türkiye'nin en pahalı filmi olacak

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Kurtlar Vadisi Filistin Türkiye'nin en pahalı filmi olacak

Mesaj tarafından DXG Bir Ptsi 22 Kas. 2010, 14:59

Kurtlar Vadisi Filistin" Türkiye'nin en pahalı filmi olacak
Kurtlar Vadisi senaristi Bahadır Özdener, Kurtlar Vadisi Filistin filmini anlattı...

Türkiyede 7 yıldır milyonları ekran başına kilitleyen Kurtlar Vadisi dizisi 30 ülkeye ihracat yapıyor. Kasım ayında gösterime girecek Kurtlar Vadisi Filistin" filmi ise Türkiyenin en pahalı filmi olacak. Filmin bütçesi 10 milyon doları geçerken, 100 ülkede aynı anda gösterime girecek. Filmin çekimlerinin Türkiyede yapılacağını açıklayan dizinin yapımcı ve senaristlerinden Bahadır Özdener, Türkiyenin en pahalı filmi Kurtlar Vadisi Iraktı. 10 milyon dolara yakın bütçesi vardı. Kurtlar Vadisi Filistin ise yapım bütçesi, konusu, çekim kalitesi ve diğer unsurlarıyla Türkiyenin en pahalı ve iddialı yapımı olacak. Bu filmle Kurtlar Vadisinin de ihracat pazarı genişleyecek dedi.

4.5 MİLYONU GEÇERİZ

Kurtlar Vadisi Filistin filminin çekimlerini Türkiyede yapacaklarını açıklayan Bahadır Özdener, filmle ilgili olarak şu bilgileri verdi: Irak filmini Gaziantepde çektik. Filistinin çekimleri de Türkiyede olacak. Ancak çekimlerin yapılacağı il henüz netlik kazanmadı. Filmin Kasım ayında gösterime girmesini planlıyoruz. Irak filmiyle 4 milyon 250 bin izleyiciye ulaştık. Türkiyenin o tarihe kadar en çok izlenen filmi oldu. Daha sonraki yıllarda Recep İvedik liderliği eline geçirdi. Kurtlar Vadisi Filistin'de hedefimiz Recep İvedikin 4 milyon 500 bin izleyici rakamını geçmek olacak.

HOLLYWOOD VE BOLLYWOOD

Türk sinema sektörünün son 10 yılda hızlı bir büyüme yakaladığına işaret eden Bahadır Özdener, şu değerlendirmeyi yaptı: Bugün Türk sineması Hollywood ve Bollywood ile yarışıyor. Teknik altyapı, oyuncu, yönetmen ve senarist kalitesi bu iki dünya devinden sonra 3.ncü sırada. Bunu daha ilerilere taşımak için çalışıyoruz. Yapımların maliyetleri her geçen gün artıyor. Artık ucuz yapım kalmadı. Her sinema her dizi kendi kategorisinde en iyisini yapmak için çalışıyor.

İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI

Türk sinemasına dev bir endüstri olarak bakmanın zamanı geldiğini söyleyen Bahadır Özdener, Yılda 100'e yakın dizinin çekildiği bir ülkede böylesine önemli bir sektöre daha sıcak bakmak gerekiyor. Dizi setlerinde oyuncular ve kamera arkası çalışanlarla binlerce kişi istihdam ediliyor. Bu sektörün Türkiyenin istihdam payında ciddi bir yeri var dedi.


120 DAKİKALIK DİZİ ÇEKİYORUZ

Dizi sürelerinin uzun olmasının anlatılmak istenen konuyla ilgili olduğunu dile getiren Bahadır Özdener, şu bilgileri verdi: bazen oyuncuların ve çalışanların dizi sürelerinin uzun olmasından dolayı yakındığını duyuyoruz. Ancak bizim kadar uzun çekim yoktur. Kurtlar Vadisi Pusunun bazı bölümleri 120 dakikayı buldu. Bu uzun süreler nedeniyle 2 farklı ekiple çalıştık.

BİR ODADA 40 HAFTA

Kurtlar Vadisinin senaryosunu yazmanın kolay olmadığını anlatan Bahadır Özdener, şöyle konuştu: Bir yılda 52 hafta var. Biz bunun 40 haftasını bir odada geçiriyoruz. Gündemi yakından takip ederken bir yandan da senaryoyu hazırlamaya çalışıyoruz. Kurtlar Vadisi gündemle ilgili bir dizi olduğu için stoklu çalışmamız da zor oluyor. Dizi yayından bir gün önce bitiyor. Yoksa gündemi yakından takip etmemiz mümkün olmaz.

NEW YORK'TA SOKAK ÇEKİMİ 100 DOLAR

Türkiyede mekan çekimleri için ciddi ücretler talep edildiğini dile getiren Bahadır Özdener, şu bilgileri verdi: Bugün Kız Kulesini veya Taksimi ekranlara taşımak istiyorsanız ciddi ücretler ödemeniz gerekiyor. Ancak bu durum New York ve Los Angelesta farklı. Bu şehirlerin sokaklarında çekim yapmak istiyorsanız 100 dolar ödüyorsunuz. Ayrıca bu şehirlerin belediyeleri çekimler sırasında polis ve ambulans da veriyor. Türkiyede ise belediyeler çok fazla ücret talep ediyor. Oysa Türk sineması Türkiyenin tanıtımı açısından çok önemli bir fırsat. Bugün Kurtlar Vadisi 30 ülkeye ihracat yapıyor. Bu dizide Kız Kulesini göstermek turizm açısından önemli olacaktır.

LİSANSLI ÜRÜN SATIŞI

Dizinin lisanslı ürünlerini de önümüzdeki dönemde piyasaya çıkarmayı planladıklarını açıklayan Bahadır Özdener, şu bilgileri verdi: Bunu daha önceki yıllarda da düşündük. Bazı ürünler de oldu. Tam anlamıyla buna hazır değiliz. Ancak bir gün lisanlı ürünler de piyasada olacak. Bunun yanı sıra yıllar sonra Kurtlar Vadisi müzesi de oluşturabiliriz diye düşünüyorum.

(Ceyhun Kuburlu-Hürriyet)DXG
DXG
Founder Ceo
Founder Ceo

Erkek
Yaş : 31
Şuku : 2
Mesajlar : 283
Konum : Turkey
Entry Puanı : 8136
Kayıt Tarihi : 18/03/09

100%

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz