"Türkiye'de 16 Milyon Kişi Yoksulluk Sınırı Altında Yaşıyor"

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

"Türkiye'de 16 Milyon Kişi Yoksulluk Sınırı Altında Yaşıyor"

Mesaj tarafından DXG Bir Cuma 15 Ekim 2010, 10:05

Selçuk Ayhan, 16 Ekim Dünya Gıda Günü Nedeniyle Yaptığı Yazılı Açıklamada, Türkiye'de Açlık Sınırı Altında 550 Bin, Yoksulluk Sınırı Altında İse 16 Milyon Kişinin Yaşadığını Söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de açlık sınırı altında 550 bin, yoksulluk sınırı altında ise 16 milyon kişinin yaşadığını söyledi. Ayhan, halkın hem açlık ve yoksulluktan hem de kalitesiz, denetimsiz, katkı maddeli tohum ve gıda ürünlerinden hızla ölüme doğru bizzat ülkeyi yönetenler tarafından götürüldüğünü iddia etti.
BM verilerine göre dünyada yaklaşık 1 milyar kişinin açlık ve aşırı yoksulluk koşullarında yaşadığına dikkat çeken Ayhan, "Türkiye'de de bu sayı, TUİK ve ATO verileri baz alındığında, açlık sınırı altında 550 bin, yoksulluk sınırı altında 16 milyon kişidir" dedi.

Gıda güvenliği açısından zehirli ilaçların önemli bir sorun olduğuna işaret eden Ayhan, şöyle dedi:

"GDO'lu tohum ve ürünler, suni katkı maddeleri ile hazırlanmış ürünlerin oluşturduğu, ölüme davetiye çıkaran gıda maddeleridir. Ne yazık ki Türkiye, bu konuda tedbir almayı başaramadığı gibi, aksine hastalıklı ürünlerin ithalatına ve üretimine izin veren, denetimini de tesadüfen haberi olduğunda yapan ülke konumundadır.

Ülkemiz de 40'ın üzerinde hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle kapatılmışken, Tarım Bakanı Mehdi Eker konunun abartıldığını söylemiş, 3 Eylül 2010 tarihinde verdiğim soru önergesini bile süresi geçtiği halde yanıtlamayarak, kamuoyunun bilgilenmesini engellemiştir.

12 ton virüslü etin (bebek ölümlerinde yüzde 50 etkili virüs taşıyor) piyasaya sürüldüğünden şikayet sonucu haberdar olmuş, basına yansıyınca savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıklamış, bu konudaki soru önergemizi de halen yanıtlamamıştır."(ANKA)

(MG/ÖMR) (Ankara Haber Ajansı) 25 dakika önce..DXG
DXG
Founder Ceo
Founder Ceo

Erkek
Yaş : 31
Şuku : 2
Mesajlar : 283
Konum : Turkey
Entry Puanı : 8135
Kayıt Tarihi : 18/03/09

100%

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz