Google enflasyonu da hesaplayacak

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Google enflasyonu da hesaplayacak

Mesaj tarafından DXG Bir Çarş. 13 Ekim 2010, 09:42

Google’dan alternatif enflasyon endeksi...

Dünyanın en büyük arama motoru Google, internet üzerinde yapılan alışverişleri takip ettiği geniş veritabanını kullanarak, “Google Fiyat Endeksi”ni oluşturacak. Şirket bu şekilde, günlük hizmet veren bir enflasyon ölçümü gerçekleştirecek. Sistemin bir gün resmi istatistiklere alternatif olabileceği konuşuluyor.

Google’ın Başekonomisti Hal Varian tarafından hazırlanan çalışma, internet üzerinden erişilebilen kaynakların kullanılarak, ekonomik verinin ne kadar hızlı bir şekilde toplanabileceğini gösterdi.

Resmi olarak kullanılan Tüketici Fiyat Endeksi, mağazalara teker teker gidip toplanıyor ve birkaç hafta bekledikten sonra aylık olarak yayımlanıyor.

Ulusal İş Dünyası Ekonomistleri Birliği konferansında konuşan Varian, Google Fiyat Endeksi’nin geliştirilme sürecinde olan bir çalışma olduğunu ve yayımlanması konusunda net bir karar verilmediğini açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) bu konuda bir yorum yapmasa da Varian, GTE’nin, Noel’den bu yana, internet üzerinden yapılan alışverişlerin “çok net bir deflasyon eğilimine” işaret ettiğini belirtti.

Veri henüz mevsimsel olarak uyarlanmasa da Varian, bir yıl önce aynı dönemde fiyatların yükseldiğini de söyledi.

Diğer yandan, gıda ve enerji fiyatları haricinde, ABD’de çekirdek TÜFE, Ağustos ayında geçen yıla kıyasla 0.9 oranında yükseldi.

Varian, “İngiltere’ye gittiğinizde, durumun farklı olduğunu görürsünüz, orada enflasyon eğilimi var” dedi ve İngiltere’de TÜFE’nin yükselmesinin sterlinin dolar karşısında değer kaybı yaşamasıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

EKSİKLERİ VAR

Varian, internet üzerinden satılan mallarla, ekonomi genelinde satılan malların farklı olması yüzünden, Google Fiyat Endeksi’nin Tüketici Fiyat Endeksi’nin yerine geçemeyeceğine dikkat çekti.

Örneğin, konut sektörü TÜFE’nin yüzde 40’ını oluştururken, Google Fiyat Endeksi’nde yüzde 18’e denk geliyor.

Google Fiyat Endeksi’nin TÜFE’ye en fazla paralellik gösterdiği ürünler, internet üzerinden aktif bir satış kapasitesine sahip olan kameralar ve saatler oldu.

Varian, Wall Street analistlerinin, işten çıkarmalar gibi değişiklikleri daha iyi takip edebildiklerinden, fiyatlar konusunda daha net olacaklarını ancak Google’ın arama verisinin tahminlerini daha da netleştirmeye yardımcı olacağını söyledi.


+13 Ekim 2010 Çarşamba, 00:46DXG
DXG
Founder Ceo
Founder Ceo

Erkek
Yaş : 31
Şuku : 2
Mesajlar : 283
Konum : Turkey
Entry Puanı : 8112
Kayıt Tarihi : 18/03/09

100%

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz