Half-Life

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Half-Life

Mesaj tarafından DXG Bir C.tesi 19 Haz. 2010, 07:19Half-Life, Valve Software tarafından geliştirilen 1998 yılının en iyi oyunu seçilmiş FPS bilim kurgu oyunu. Sierra Studios tarafından 19 Kasım 1998'te dağıtılmaya başlanmıştır. Oyun daha sonra PlayStation 2 için uyarlanarak 14 Kasım 2001'de piyasaya sürülmüştür. Eski Microsoft çalışanları tarafından kurulan Valve, ilk başlarda bir dağıtımcı bulmakta zorlanmıştır. Sierra On-Line üç boyutlu aksiyon oyunu yapmaktaki ilgisini açıkladıktan sonra Valve ile anlaşmıştır. Oyunun kamuoyuna en geniş duyuruluşu 1997'deki E3 olarak da bilinen Electronic Entertainment Expo yani Elektronik Eğlence Fuarı'nda olmuştur. Oyun, Microsoft Windows için tasarlanmıştır ve Valve tarafından Quake motorunun geliştirilmiş bir versiyonu olan GoldSrc adlı grafik motorunu kullanmaktadır.
Half-Life oyununda oyuncu, Dr. Gordon Freeman adlı yeni mezun bir kuramsal fizikçiyi canlandırmaktadır. Oyun, yanlış giden bir ışınlanma deneyinin ardından Dr. Freeman'ın içinde bulunduğu yeraltı gizli araştırma tesisinden kaçışını konu alır.Half-Life bir FPS oyunudur, yani oyun ana karakterin görüş açısından oynanır. Oyunun ilerleyebilmesi için oyuncunun gerekli bulmacaları çözmesi ve aksiyon bölümlerinden canlı çıkabilmesi gerekmektedir. Half-Life, yazılı ardışıklığı kullanır. Yazılı ardışıklık terimi, video oyunlarında oyuncunun bir hareketi veya bir yere varması ile harekete geçen önceden belirlenmiş olaylar dizisine verilen addır. Örneğin oyuncunun kilitli bir kapıyla karşılaştığında bir uzaylının o kapıyı kırması gibi küçük bir olaydan öyküyle ilgili önemli bir noktaya varılır. Oyun, rastlantılar sonucu uç uca eklenmiş olaylar bütünü gibi görünmektedir. Aslında hepsi önceden planlanmış ve zamanı ayarlanmış olaylardır. Birçok FPS oyununda kesit sahneler kullanılır. Bu kesit sahnelerde oyunun ve öykünün ilerleyişiyle veya arka planla ilgili bazı bilgiler oyuncuya aktarılır; ama Half-Life bu yöntemi kullanmaz. Bu durum da oyuna çok büyük bir gerçekçilik katmıştır. Oyuncu gerçekten o bilim adamı Dr. Gordon Freeman'ın yerindedir, sadece onun gözünden görür ve hiçbir şeyden haberi yoktur; öyküyü kavramada ve bulmacaları çözmede tek başınadır. Bütün oyun sadece yazılı ardışıklıkla ilerler, oyuncu da Dr. Freeman'ı hiç dışarıdan göremez, tüm oyun Dr. Freeman'ın gözünden aktarılır. Half-Life'ta seviyeler veya bölüm bitimleri/başlangıçları yoktur, oyun bölümlere ayrılmıştır ve bölüm geçildiği zaman ekranda yeni bölümün adı görünür ve kaybolur, ilerleyen öyküye hiçbir müdahale olmaz. İlerleyiş, yüklemeler dışında sadece birkaç yerde kesilir. Bunlardan birisi, ABD askerlerinin Dr. Gordon Freeman'ı tuzağa düşürdükten sonra bayıltıp esir aldığı bölümdür. Bir diğeri ise oyunun sonunda final sahnesinin öncesinde gerçekleşir.


Half-Life ve devam oyunlarının adları bilimsel terimlerden gelmektedir. Ana oyunun adı olan "half-life" yani Türkçesiyle "yarı-ömür", bir radyoaktif maddenin bozunarak miktarının yarıya inmesi için gereken zaman anlamına gelir. Oyundaki Lambda Kompleksi'nin ve oyunun da sembolü olan lambda(λ), aslında Yunan alfabesinin 11. harfidir. Lambda sembolü aynı zamanda, kimyada radyoaktif bozunma değişmeyenini simgeler. Oyunun genişletilmiş devam paketi olan Half-Life: Opposing Force yani Türkçesiyle "karşı güç", büyük ihtimalle Newton'ın hareket yasalarının üçüncü yasasına göndermedir. Diğer bir ek paket olan Half-Life: Blue Shift'in adı Doppler etkisine bir göndermedir. Türkçesiyle "maviye kayma" terimi, Doppler etkisine göre bir objenin gözlemciye doğru ilerlemesi sonucu objeye iletilmiş bir dalga boyunun kısalması veya frekansının artması ile mavi renkte görülmesine denir. Half-Life: Decay oyununda ise Türkçesi "bozunma" olan decay terimi gene kimyadaki radyoaktif bozunmaya bir göndermedir.
Deney --78.179.130.231 17:11, 1 Mayıs 2010 (UTC) Gordon Freeman 27 yaşında mesleği Profesör Doktordur.Gordon Freeman eğitimini Massachusetts Teknoloji Entitüsinde , Teorik Fizikçilik bölümünde yapmıştır.Gordon Freeman 5 Mayıs gününe kadar Innsbruck Üniversitesinde , Avusturyada çalışmaktadır.5 Mayıs gününde Gordon Freeman'nın eline bir belge ulaşır bu belge Black Mesa Araştırma Tesisinden gelmektedir.Belgeyi Sivil Alma bölümünden ofislerin yöneticisi yollamıştır. Bu belgede yazdığına göre Gordon Freeman ilk olarak Sektör C'deki Anomalous Materials(Anormal Materyaller) labovatuarında çalışması istenmektedir.Gordon Freeman'ın en geç 15 Mayıs'a kadar bu iş teklifine cevap vermesi için Personel Departmanına baıvurması gerekmektedir.Gordon Freeman ilk olarak Seviye 3 Araştırma Üyesi olarak Black Mesa Araştırma Tesislerine girebilecekti.Evli olmaması nedeniyle Gordon Freeman Yaşam Lojmanlarından olan Seviye 3 yatakhanelerde yaşayabilecekti.şimdilik sadece güvenlik seviyesi 3 sınırında olabilecekti. şimdilik Retina Tarayıcılarını kullanamayacaktı.Ayrıca tesis idrar ve kan tahlillerini Tıbbi Geçmiş için istiyordu.Gordon Freeman Anomalous Materials'ta çalıştığı sürece H.E.V(Hazardous Environment Mark Four Protective Suit) denilen koruyucu elbisenlerden giyicekti.Bu koruyucu elbiseyi giymeden önce Sektör A E?itim Tesislerinde(Hazard Couse) nas?l kullan?laca?? hakkında eğitilecekti ve bunun sertifikasını alıcaktı.Gordon Freeman bu işe assachusetts Teknoloji Entitüsinde eskiden profesör olan Doktor Kleiner sayesinde girecekti.Doktor Kleiner eskiden Gordon Freeman'la birlikte Massachusetts Teknoloji Entitüsinde çalışmışlardı birlikte.Black Mesa Araştırma Tesisi Gordon Freeman'ın kariyeri için önemliydi bunun için bu işi teklif etti.
Gordon Freeman işi kabul etmiştir ve Anomalous Materials kadrosuna Araştırma Üyesi olarak katılmıştır.Bu zamanlarda Black Mesa Araştırma Tesisinde büyük bir deney için çalışmalar başlamıştı.Bu deney XEN adlı bir gezegenden getirilmiş olan kristalin incelenmesidir.Bu kristale takılan ad Örnek GG-3883'tür.Bu araştırma için yetkili olarak yönetici, kıdemli bazı çalışanlar ve Gamma Kompleksinin başı olan Doktor Richard Keller görevlendirilmiştir.Bunun ne olduğunu anlamak belirlemek için anti-kütle spektrometresinde bu parçayı ayırmak gerekiyordu.Makinanın gücü genellikle %90 seviyesinde çalışıyordu ve GG-3883'ün üstünde yapılacak analizler için ideal değildi.Bu yüzden yönetici Doctor Richard Keller ve Anomalous Materials Araştırma Takımına makina %110'da çalıştırmak için izin verdi.Fakat makine %110'da çalışırken güvenlik sistemlerinin kapatılması gerekiyordu ve buda tehlikeye yol açıyordu.Black Mesa Araştırma Tesisinde çalışan kıdemli elemanlar örnek GG-3883 bir sonraki deneyde eski kristal olarak deneyde kullanılan EP-0021'in yerine etireceklerdi.Bu örnekler Lambda Kompleksinde çalışan Lambda takımı tarafından XEN'a giderek toplanıyordu.GG-3883 şimdiye kadar Dünyaya XEN'dan etirilen en büyük örnekti.Ayrıca şimdiye kadar getirilen en saf maddeydi.
işte Gordon Freeman'ın ilk büyük deneyi bugündü.Sabah Seviye 3'deki yatakhanesinde kalkıp Sector A'daki Eğitim Tesisine deney önce bir kez gitmesi gerekiyordu.Gordon Freeman burdaki işini tamamladıktan sonra Sektör C'deki Anomalous Materials Labovatuarına gitti fakat işine geç kalmıştı.Bugün Black Mesa Araştırma Tesisinin bilgisayar sistemi tamamen çökmüştü.Bu yüzden tüm tesisdeki bilgisayarlar ve trenler doğru çalışmıyordu fakat buna rağmen deney yapılacaktı.Gordon Freeman Sektör C'ye varmıştı ve koruyucu elbisesi olan H.E.V'yi giyip deney için hazırlanmıştı.Bu arada Sektör C'nin Araştırma Takımı ve Gamma Kompleksinin başı Doktor Richard Keller'da makineleri kontrol ediceklerdi.Bu deney başlamadan önce anti-kütle spektrometresini yapan kişi olan Doktor Rosenberg sert bir şekilde Doktor Richard Keller'ı makinayı %110 seviyesine çalıştırmamaları konusunda uyarmıştı fakat bu yöneticinin kararı olduğu için birşey yapamamıştı.Ayrıca bazı bilim adamlarıda Doktor Rosenberg gibi birşeyin ters gitmesinden endişeleniyorlardı.Çünkü saf olan GG-3883 garip dalgalar yaymaktaydı ve kontrol edilmesi için çok enerji gerektiriyordu.Bunlar bilim adamların deyişiyle rezonans basamakla olayı gerçekleşebilirdi.Bu enerji XEN'i etkileyebilir ve uzay zamanında garip etkiler yaratabilirdi.Çoğu bilim adamı böyle birşeyin olucağına inanıyorlardı fakat bu sadece bir teoriydi.Çoğu bilim adamı böyle bir olan karşısında eğitilmişti.Acaba kristal'in gücü anti-kütle spektrometresini patlabilirmiydi bunu kimse bilmiyordu fakat bilim adamları aceleci davranıp bunu umursamayıp deneyi yapmaya karar vermişlerdi herşeye rağmen. Serüven Başlıyor
Doktor Gordon Freeman deney odasına girmişti daha doğrusu anti-kütle spektrometre makinasinın alt kısmına.Bu arada Doktor Gina Cross yani H.E.V test eden ve dizayn eden kişi deney odasına örnek GG-3883'ü getiriyordu.Doktor Gordon Freeman makinaları çalıştırdı.Bu arada anti-kütle spektrometre makinasının üst kısmında Doktor Green Colette'de üst taraftaki makinaları çalıştırdı.Bu arada Anomalous Materials'ın araştşrma takımıda kontrol odasından deney odasını kontrol edip , makineleri yürütüyorlardı.Kristalin yaydığı elektromanyetik ışın yüzünden bilim adamları anti-kütle spektrometre makinasını kapatamıyorlardı
Bu ışın yüzünden makinalar bozulmuştu.Ve en sonunda makinada patlamalar yaşandı ve makina kontrolden çıktı bunun sonucunda Gordon Freeman bir kaç kere XEN dünyasına gtti ve en son olarak Dünyaya geri döndü.Fakat geri döndüğünde herşey eskisi gibi değildi.Heryerde sirenler çalıyordu , Sektör C tamamem harabe olmuştu ve her yerde ölü personel vardı.Bu olayların ardından Dünyaya ve XEN arasında bir geçııt açılmıştı.
Bu Doktor Gordon Freeman'ın suçu muydu yoksa bir sabotaj mıydı kimse bilmiyordu fakat olan olmuştu.Anomalous Materials labovatuarı yerin kat kat altındaydı ve tüm herkez yüzeye çıkmak için şimdiden çalışmalara başlamıştı , diğerleri ise kurtarılmayı bekliyorlardı.Doktor Gordon Freeman'da yüzeye çıkmak isteyenlerden birisiydi bu yüzden yola koyuldu ve iş arkadaşlarıyla konuşmasından sonra Black Mesa Araştırma Tesisinin sonlarında olan Lambda Kompleksine gıtmeye karar verdi.Bu arada Sektor C'nin üst kontrol merkezinde durumlar daha farklı değildi fakat bazı önemli olaylar yaşanıyordu
Doktor Richard Keller bu olayı durdurmak için makinayla uğraşmak istiyordu fakat Doktor Rosenberg onu durdurdu ve önemli olanın Black Mesa Araştırma Tesisinde çalışanların yaşamları olduğu söyledi.Bu yüzden Doktor Rosenberg Askeri Birliklere kendilerini kurtarmak için bir mesaj yolladı.Doktor Rosenberg , Doktor Gina Cross ve Doktor Green Colette birleşip uydu başı ile Black Mesa Araştırma Tesisinin dışıyla irtibata geçtiler.Askeri birliklerin gelmesi zaman alacaktı tabiki.
bu resim küçültülmüştür. orijinal boyutunda görmek için lütfen tıklayınız. Doktor Richard Keller'in çalışma arkadaşları olan yardımcıları Doktor Gina Cross ve Dr Green Colette sayesinde kendi başlarına makinayı durdurmaya çalıştılar fakat sonradan bu Dünya ile XEN arasında açılan geçidin bir enerji tarafından bloke edildiğini anlarlar ve bunun bir kaza değil tamamen bir istila olduğunu anlarlar.Sonradan askerler kara , hava gibi yollardan Black Mesa Araştırma Tesislerine ulaştılar.Black Mesa Araştırma Tesisinin tam üst tarafına askerler tarafından geçici bir üs kuruldu.Askerler gördükleri hakkında kimseye birşey anlatmamaları hakkında tembih edilmişlerdi.Bazı askerlerin bundan bile haberi yoktu bu görevi sadece eğitim amaçlı olduğunu düşünüyorlardı taki kumandanlarından görev hakkında bilgi aldıklarından sonra.Askerler ayrıca tesiste çalışan herkezi susturmamaları ve kimsenin dışarı bilgi sızdırmaması için öldürülmesi emrini vermişlerdi.Black Mesa'da çalışanlar artık çok şey biliyorlardı.Bazıları öldürülürken diğerleri ise askerler tarafından yakalandı ve bazı yerlerde gtürülmek üzere hapsedildi.Bu arada askerlerin çok şey bildiğide düşünülüyordu.Bu yüzden Black Mesa'ya Black Ops adında çok iyi eğitilmiş askerler yollandı.Bu askerler bu gibi görevlerde profesyonel oldukları gibi öldürmek için eğitilmişlerdi.Diğer askerlere göre daha güçlüydüler.Bu arada Doktor Gina Cross ve Doktor Colette Green'le birlikte tesisten kurtulmaya çalışan Doktor Rosenberg askerler tarafından yakalanıp bir konteynıra konuldu.Sonra Doktor Rosenberg Barney Calhoun adında Bölge 3'de çalışan biri tarafından askerlerin elinden kurtarıldı.Barney Calhoun'a Doktor Rosenberg'ün yerini Doktor Harold henüz ölmeden önce söylemişti.Doktor Rosenberg önceden kapatılmış bir teleport sistemini yeniden bulup Barney Calhoun'un çabaları ve iki bilim adamı Walter ve Simons'ın yardımıyla Black Mesa'nın dışına teleport olup bir suv'la kaçmaya başardılar.Tabiki Barney Calhoun XEN'a gidip Yer Sabitleme Makinası ve eski tesislerdeki güç kaynağı sarj edip makinayı çalıştırmasaydı bunlar olmayacaktı.Black Mesa tüm bu olanlardan sonra otomatik kilit sistemini aktivite etmişti.Bu yüzden bazı yerlere girilemiyordu.Bunun için Doktor Cross ve Doktor Green'in hepsi temiz mesajı verip kilit sistemini devre dışı bırakması gerekiyordu bu arada Doktor Rosenberg yanlarında olmadığı için emirleri Doktor Keller'dan alıyorlardı.Doktor Gordon Freeman ise bu zamanda eski Black Mesa Tren sistemini kullanıp bilim adamlarının söylediği Roket'i çalıştırmak için gayret ediyordu.Fakat Roket'in ateşlenmesi askeri birlikler tarafından engellenmişti.Bu aradada Doktor Cross ve Green roketi çalıştırmak için gerekli kodları Black Mesa Hava Kontrölü merkezindeki bilgisayarlara giriyorlardı.En sonunda Doktor Gordon Freeman bilim adamlarının çaba ve gayretleri sayesinde Silo E'deki Transfer Roketini çalıştırıyor.Bu roket sayesinde Omega Uydusu yörüngeye girmişti.Doktor Gina Cross ve Doktor Green Colette Black Mesa'nın lahımlarını ve servis tünellerini kullanarak tesisler arasında geçişler yapıyorlardı.Bu sayede Gamma Labovatuarlarındaki Beam Matrix ışınını devreye sokabileceklerdi bilim adamları. Zor Anlar
Doktor Gina ve Green tekrar yüzeye çıkıp yer belirleme işaretini aktivite ettiler.Bu etki yüzünden tüm XEN birliklerinin dikkati bu ışına doğru çekildi bunu yok etmek istiyorlardı.Fakat Doktor Gina Cross ve Doktor Green Colette XEN birliklerinin bunu yapmasını engelledi.Çok garip birşey oldu bu ışın XEN'dan gelen herşeye yol açan GG-3883 kristaline ışınlar yolladı ve bu ışınlar Dünya ve XEN aras?ndaki geçidi tam tersine etkiledi ve kapanmasına yol açtı.Alien'lar buna engel olmaya çalıştılar.Bu arada Gordon Freeman roketi çalıştırdıktan sonra yoluna devam etmeye başladı.Bu arada Gordon Freeman'ın giydiği elbise dedektörler vardı ve bundan askerlerin haberi vardı.Bunun sayesinde askerler GOrdon'u takip etmeye başladılar.Bu arada Gordon Freeman'ın peşinde askerler dışında Black Ops'da vardı fakat Gordon Freeman bunları yendi.Daha sonra Doktor Gordon Freeman iki tane pusu kurmuş asker tarafından yakalanarak bir çöp öğütücü makineye atıldı fakat kurtulmayı başardı.Bu arada olaylar kontrol'den çıkmaya başladı Gordon'ın kaçtığını askerler kısa bir zaman sonra anladı.Gordon Freeman halen Lambda kompleksine gitmek için yoluna devam ediyordu herıeye rağmen.Bu zamanlarda askerler geri çekilmek için emir aldılar.Çoğu asker kaçarken bazılarıda tesis mahsur kalmıştı.Bazıları savaşmayı seçerken diğerleri kaderlerine boyun eydiler.Black Ops bu olanlar karışsında boş durmuyordu ve bunlar tesise bir termonükleer savaş başlığı getirmişlerdi bunun sayesinde Black Mesa tamamen yok olacaktı.Fakat birliğinden ayrı düşen onbaşı Adrian Shepard bombayı durdurdu fakat buna rağmen bir kişi tarafında bomba yeniden çalışır hale getirildi.Gordon Freeman en sonunda başından beri istediği yere gelmişti.Bazıları ona destek olurken bazıları Doktor Rosenberg gibi . olduğunu düşünüyorlardı Gordon Freeman'ın.Lambda Kompleksi harabeye dönmüştü.Gordon Freeman yoluna devam etti ve Lambda Reaktörüne ulaştı ve buranın en üst seviyesine gidip bilim adamlarının ona söylediği şeyi yapmaya karar verdi.Bilim adamları Gordon'a diğer gezegende bu teleport'ların hepsi kontrol eden büyük bir güçten bahsettiler ve onu yok etmesi için teleport sistemini bir kez daha açıp onu XEN'a yolladılar.
Doktor Gordon Freeman'ın XEN'da ölen Lambda Takımlarından topladığı cephanelerle tüm portalları kontrol eden ve Alien'ların hükümdarı olan Nihilanth adlı canavarı yok etti.Bunun sayesinde Dünya ve XEN arasında geçt kapanmıştı ve Black Mesa kurtulmuştu.Fakat geriye kalan Alien'lar hala dünyayı kuşatmaya niyetliydiler.En sonunda XEN Hükümet için çalışan adamın eline geçmişti.Bu adam Gordon Freeman'na kendisiyle çalışması için iş teklifi önerdi.Gordon Freeman bunu kabul etmek zorundaydı çünkü bunu reddetseydi Alien'lar tarafından öldürülecekti.Gordon'a bundan sonra ne olduğu bilinmiyor.Gelelim Adrian Shephard'a oda burdan kaçarken Black Ops'a durdurmak ve arkadaşlarına yardım etmek için tesisin iç taraflarına gider.Ve burda diğer uzaylı yaşam formu Race-X'le tanışır bunlara karşı başarılı savaşlarda bulunur ve bunların liderlerini yok eder.Hükümet için çalışan adam onu bir yere hapseder bu arada tesisde termonükleer bombanın patlaması ile yok olmuştur ve geriye bir kaç kişi dışında hiç bir tanık kalmamıştır.Dr Green Colette , Dr Gina Cross , Doktor Richard Keller , Doktor Rosenberg , Barney Calhoun , Adrian Shephard , Doktor Gordon Freeman ve bazı Black Mesa çalışanları Black Mesa'dan kurtulmuşlardır.Fakat bu olaylar sadece Alien istilasının bir başlangıcıdır...
half-life ın sonunda nihilantı yok ettik, nihilanth ölünce köle olarak kullandığı Vortigauntlar özgür kalmış oldular ve dünyaya kaçtılar. (bize elektrik atan yaratıklar) (Nihilantı da Combine denen boyutlar arası büyük bir imparatorluk kontrol ediyordu, Combine, istila ettikleri gezegenler ve boyutlardaki ırkları tamamen yoketmiyor aksine asimile ediyor, yani melez varlıklar, yarı organik makineler haline getiriyorlardı. hatta black mesadaki felaketin sebebi olan kristali yöneticiye (dr.breen) onlar vermişti.)
half life 1 sırasında yörüngeye gönderdiğimiz bir uydu vardı, o uydu black mesa yokedildikten sonra dünya genelinde portal fırtınalarının başlamasına neden oldu. Xen boyutuna açılan rasgele portallar xenin doğal yaşamını (hayvanlarını) dünyaya getirdi (headcrabler, bullsquidler, antlionlar...) bu nedenle insanlar askeri güçler tarafından korunan şehirlere kaçtılar. İnsanlar bu güvenli şehirlerde gündelik hayatlarına geri döndüler.
Ama zamanında vortigauntları kontrol eden Combine imparatorluğu boş durmamıştı. İnsanlar şehirlere çekilince bütün güçleriyle saldırdılar ve "7 saat savaşı" ile dünya güçlerini yendiler. Black mesanın yöneticisi olan Dr.Breen, Combine'a dünyanın teslim olduğunu bildirdi. (Combine ile zaten bağantılı olduğu için bu teslimiyetin "ayarlandığından" eminiz)
Combine insanların sığındığı şehirleri yeniden isimlendirdi (City 1, City 2, ...., City 17...) bu şehirleri antlion gibi tehlikeli xen türlerinden korumak için özel aygıtlarla çevrelediler. her şehrin merkezine "Citadel" denen 1.5 km yüksekliğinde devasa gökdelenler kurdular
Citadeller onların ana operasyonlar merkezi olmuştur, bu Citadeller ayrıca Dünyadaki Combine güçlerinin ana imparatorluklarıyla tek bağlantılarını sağlayan portallara ev sahipliği yapmaktadır. Daha sonra o an yaşamakta olan insan soyunun, son insan soyu olmasını garantilemek için "Supression Field" denen bir sistem kurarlar. Bu sistem insanların çocuk yapmasını engellemektedir. Combine ayrıca okyanusların büyük bir kısmınıda "emmiş" ve dünyanın atmosferine solumayı zorlaştıran zehirli gazlarla doldurmuştur. Dr Breen yok olmakta olan insanlığın başına "yönetici" olarak getirilir ve insanlara kendi iradeleriyle Combine'a katılmaları için öğütler ve yalan vaatler verir... Combine'a katılanların insanlıkları unutturulmakta ve cyborglara dönüştürülmektedirler (overwatch, metrocop, stalker..)

Son olarak
Piyasaya çıkarıldığı dönemde olumlu eleştiriler alan oyun, 1998-1999 arasında 50'nin üzerinde "Yılın Oyunu" ödülünü almıştır.
Şu ana kadar 14.3 (Aralık.2009) milyon kopya satan Half-Life tüm zamanların en çok satan 1. FPS oyunudur. Ayrıca oyunun diğer uyarlamaları, modları ve devam oyunu olan Half-Life 2, toplam 20 milyonun üzerinde satmıştır.
Yapım aşaması sırasında kurgu Doom, Quake ve Resident Evil gibi oyunların yanı sıra Stephen King'in sis isimli romanı ve çeşitli kaynaklardan esinlenerek hazırlanmasına karşın daha sonra işe alınan Marc Laidlaw tarafından geliştirilerek, yazılmıştır
DXG
DXG
Founder Ceo
Founder Ceo

Erkek
Yaş : 31
Şuku : 2
Mesajlar : 283
Konum : Turkey
Entry Puanı : 8135
Kayıt Tarihi : 18/03/09

100%

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz